Menu
Wahadło elektrostatyczne

Zestaw nr 245. Wahadło elektrostatyczne


Kod produktu: Z245
Cena podstawowa brutto: 149,00 zł
Kwota rabatu: -50,00 zł
Cena brutto: 99,00 zł

Szczegóły produktu

Wahadło elektrostatyczne jest prostym urządzeniem pokazującym oddziaływanie ładunków elektrycznych, ich przepływ – elektryzowanie przez zetknięcie oraz symbolicznie przepływ prądu elektrycznego. Po podłączeniu elektrod do maszyny elektrostatycznej piłeczka zaczyna odbijać się od nich, wykazując ruch tam i z powrotem wewnątrz rurki.

Budowa/Opis techniczny:
W pleksiglasowej rurce o długości około 14 cm i średnicy 5 cm, przy jej końcach znajdują się dwie elektrody zamykające jej wnętrze. Między nimi poruszać się może przewodząca, lekka piłeczka. Jest to nieco inna realizacja znanego zestawu demonstracyjnego zwanego „dzwonkami Franklina", w którym kulka przewodząca odbija się w powietrzu od okładek kondensatora.

Działanie:
Każdą z elektrod należy podłączyć za pomocą przewodów krokodylkowych (Zestaw nr 91. Przewody łączeniowe o długości 30 cm z końcówkami, Zestaw nr 92. Przewody łączeniowe o długości 30 cm z końcówkami) z jednym z biegunów maszyny elektrostatycznej (Zestaw nr 50. Maszyna elektrostatyczna Wimshursta) lub generatora Van de Graaffa (Zestaw nr 164. Generator Van de Graaffa).
Po uruchomieniu maszyny lub generatora ze względu na brak idealnej symetrii położenia piłki wewnątrz rurki zostanie na niej wyidukowany ładunek elektryczny i będzie przyciągnięta do bliższej elektrody. Po uderzeniu w nią kulka naładuje się tak samo jak elektroda, przez co zostanie od niej odepchnięta – a przyciągnięta przez drugą. Odtąd schemat ten się powtarza, dopóki elektrody mają wystarczający ładunek.

Przykładowe wykorzystanie pomocne w realizacji podstawy programowej:
III etap edukacyjny, punkt. 4., Elektryczność, podpunkty 1), 2), 3).

z245-wahadlo-elektrostatyczne-maszyna

Wygląd produktu na zdjęciu może odbiegać od wyglądu produktu w rzeczywistości.

Newsletter

Zaloguj lub Zarejestruj